Čo je bleskozvod?
Blesk poznáme ako sprievodný jav búrok. Elektrostatický výboj produkovaný počas búrky zasahuje zem, prípadne objekty, ktoré sa mu dostávajú do cesty. V určitých prípadoch sú to aj budovy a domy, ktoré svojou silou môže poškodiť. Podotknúť treba fakt, že blesk môže udrieť aj do nízkych budov a objektov.
Systém ochrany budovy pred vplyvom bleskov nazývame bleskozvod. Jeho hlavnou podstatou je schopnosť zviesť blesk do zeme, kde sa rozptýli. Zároveň musí byť cesta blesku po bleskozvode bezpečná tak, aby celú budovu efektívne ochránila pred možným vznikom požiaru.
Jedným zo spôsobov, ako chrániť budovu pred zásahom elektrickým výbojom, je správna montáž bleskozvodu. Pre kvalitnú realizáciu sú odborné znalosti a zručnosti základom. Inštaláciu odporúčame nechať na odborníkov, ktorí majú s montážou skúsenosti.
Aké 3 časti má bleskozvod?
Efektívnosť bleskozvodu zabezpečujú 3 hlavné časti, z ktorých sa skladá. V zásade ide o:
- Zachytávací systém alebo zachytávače sa pomocou tyčí, hrebeňov alebo sietí snažia blesk zachytiť, aby mohol byť ďalej vedený do zeme.
- Vodivé prepojenia, ktoré poznáme vo forme káblov alebo drôtov.
- Uzemňovače sú umiestnené pod zemou. Zvyčajne ich zhmotňuje kovová doska alebo zemniace tyče.
Jednotlivé časti spoločne zabezpečujú čo najrýchlejší a bezproblémový prechod elektrostatického výboja do zeme. Celková montáž bleskozvodu a jeho častí predstavuje proces, ktorý vykonávajú profesionáli, aby sa zamedzilo nežiadúcim chybám.
Je montáž bleskozvodu na budovách povinná?
V mestách alebo na dedinách stále možno nájsť budovy a domy, kde bleskozvod nie je. Zásah objektu bleskom pritom dokáže mať závažné následky s následne spojenými nákladmi na opravy.
Umiestnenie bleskozvodu všade tam, kde by zasiahnutie bleskom spôsobilo veľké problémy alebo škody, je viac než nevyhnutnosťou. Ide o rôzne výškové budovy, sklady a priemyselné haly alebo továrenské komíny. Rovnako sem patria aj chránené budovy, kultúrne pamiatky a múzeá, ktorých zasiahnutie bleskom by spôsobilo nákladné škody.
Bleskozvod musia mať aj budovy, v ktorých je koncentrácia ľudí vyššia – napríklad školy, nemocnice, kostoly a úrady. Bleskozvod musí byť súčasťou stavebných plánov a zároveň podliehať pravidelnej kontrole, ktoré zabezpečí ochranu budovy a ľudí.
Vedeli ste, že….
Objektom, ktorý má byť chránený bleskozvodom nemusí byť len obytná budova, ale aj sklady, technologické zariadenia, potrubia, prípadne vzácny strom?
Zákon hovorí…
Zákonnú povinnosť inštalovať bleskozvod má majiteľ budovy alebo iného objektu, ak je uvedená v projektovej dokumentácii. O spomínanú dokumentáciu sa stará projektant. Inak povedané – ak vám projektant stanoví povinnosť inštalácie bleskozvodu, ktorú odignorujete, objekt neprejde kolaudáciou.
Môžete si bleskozvod inštalovať svojpomocne?
Pre niekoho môže pôsobiť bleskozvod ako jednoduchá konštrukcia. Opak je však pravdou. Pre spoľahlivú konštrukciu a správnu montáž je potrebný profesionálny prístup. Znalosti a skúsenosti odborníkov pomôžu predísť nefunkčnému a neefektívnemu osadeniu bleskozvodu.
Svojpomocná montáž bleskozvodu sa neodporúča. Nechajte inštaláciu na odborníka, ktorý má na montáž osvedčenie.
Úspešnou montážou nič nekončí
Aby bolo možné začať bleskozvod na budove efektívne využívať, je potrebná prvotná prehliadka a skúška. O jej zabezpečenie sa stará revízny technik. Samozrejmosťou musia byť aj pravidelné kontroly, ktoré môžu odhaliť prípadné poškodenia znižujúce funkčnosť bleskozvodu.