Výber strešnej konštrukcie je zásadný. Rozhoduje o tom ako kvalitne sa vám bude v danej budove žiť a zároveň to, aké vysoké náklady budú potrebné na prevádzku a vykurovanie. Avšak, nie iba tieto praktické faktory vplývajú na výber typu strechy. Osobnostné preferencie v rámci vkusu či individuálnych požiadaviek pôsobia rovnako rozhodujúco.
Obľúbené typy strešných konštrukcií
Sedlová strecha
Stáročiami preverený typ strechy je spojením dvoch šikmých strešných strán, po obvodoch ktorých sa nachádzajú odkvapy. Jednoduchý typ konštrukcie zabezpečuje výhodnú cenu. V súčasnosti však môže s množstvom nových dizajnových domov pôsobiť na niektorých stroho a architektonicky nezaujímavo. Avšak výhodou sedlovej strechy sú možnosti nízkoenergetických riešení ako je inštalácia solárnych panelov. Taktiež ponúka pridaný priestor pod strešným obvodom, v ktorom sa môže vytvoriť podkrovná časť domu.
Pultová strecha
Strešná konštrukcia je zostavená iba z jednej roviny, ktorá je sklonená do určitej strany. Na tej sa nachádza odkvapová hrana. Výsledkom tohto typu strešnej krytiny je vyšší nápor na jeden odkvap v období silných dažďov. Pozitívnou stránkou pultovej strechy sú jej nízke tepelné straty. Výstavba je menej náročná ako pri sedlovom type. Nadšenci dizajnu budú spokojní z jednoduchého a originálneho štýlu tejto konštrukcie.
Plochá strecha
Rozdiel medzi pultovou a plochou strechou je takmer nebadateľný. Avšak rozdiel ich sklonu sa pohybuje v 10°. Plochá strecha ponúka mnohé funkčné vlastnosti, ktoré vás môžu presvedčiť práve pre túto voľbu. Zásadným faktorom pri použití tohto typu krytiny je vodotesnosť. Tá sa dosahuje použitím hydroizolačnej fólie alebo asfaltovými pásmi. Keďže je pri rovnom povrchu náročné dosiahnuť vodotesné podmienky strechy, pred jej plnohodnotným využitím sa vykonáva tzv. zaplavovacia skúška po dobu jedného dňa, kedy sa strecha “napustí“ vodou ako bazén a uisťuje sa o jej finálnej plnohodnotnej funkčnosti. To, čo vás môže pre konštrukciu plochej strechy presvedčiť je jej využiteľnosť. Plochu strechy viete využiť na terasové priestory či na jedinečné okrasné záhrady.
Členitá strecha
Členitý typ strechy spája niekoľko rôznych druhov strešných krytín. Jej tvar zahŕňa kombináciu tvarov s väčším a menším sklonom. Hlavnou dominantou strechy je jej jedinečnosť, spojením rôznych tvarov sa stáva členitá strecha každého domu jedinečná. Je však finančne nákladnejšia a náklady na energie pri jej použití takisto nie sú najnižšie.
Manzardová strecha
Jej konštrukcia pôsobí mohutne. Je zložená z dvoch rovných častí, každá v inom skone, ktoré sa navzájom prelínajú. Výstavba je komplikovanejšia avšak nie viac ako pri členitej konštrukcii. Vyššie položená konštrukcia strechy ponúka priestor pre podkrovnú časť.
Ihlanová strecha
Častokrát označovaná ako stanová práve pre jej špecifický tvar pripomínajúci indiánske stany, tzv. tee-pee v špicatom ihlanovom tvare. Konštrukcia ihlanovej strechy je zvyčajne zostavená zo štyroch trojuholníkových strešných krytín. V súčasnosti už nie sú tak obvyklé ako v minulosti, no v období medzi sedemdesiatymi až osemdesiatymi rokmi patrili medzi tradičné typy strešných krytín. Trojuholníkové tvary jednotlivých plôch strechy musia mať každá rovnaký tvar čo spôsobuje obmedzené podmienky v rámci využiteľnosti pre podkrovné priestory.
Nechajte si poradiť od nášho overeného odborníka zo spoločnosti GAMAT, s.r.o
Kedy sa oplatí strechu vymeniť a kedy ju stačí iba opraviť?
Každá strecha potrebuje po určitom čase výmenu alebo rekonštrukciu. Ako prvé si treba uvedomiť, že stav strechy má veľký bezpečnostný vplyv na celú stavbu a kvalitu života, preto to netreba zanedbávať.
Lokálna oprava plochej strechy je len dočasné riešenie a odporúčame ju len v prípade ak nedisponujete finančnými prostriedkami na celkovú rekonštrukciu a keď je strecha poškodená len na jednom mieste alebo ak je strecha ešte v záruke a na povrchu strechy nie je viditeľné opotrebovanie časom.
V prípade, že spozorujeme prvé známky poškodenia je najlepším riešením obrátiť sa ihneď na odborníka, ktorý zhodnotí stav strechy a navrhne vhodné technické riešenie lokálnej alebo celkovej opravy.
Ako dobrý príklad si môžeme predstaviť deravý dáždnik, ktorého dierku zalepíme. Po čase, vplyvom používania dáždnika sa táto oprava uvoľní a znovu začne pretekať. Keďže dáždnik plní svoju funkciu už roky, ďalším používaním sa budú vytvárať nové a nové poškodenia, ktoré spôsobia stratu funkcie. V takomto prípade je vhodné vymeniť starý dáždnik za nový.
KEDY STRECHU OPRAVIŤ:
- nesúdržné spoje
- lokálne poškodenie (prasklina, poškodenie od škodcov, mechanické poškodenie)
- nekvalitný servis, ktorý vedie k povrchovému poškodeniu
KEDY STRECHU VYMENIŤ:
- vytváranie bublín sa streche
- nekvalitná práca
- nekvalitný servis, ktorý vedie k neodvrátiteľnému poškodeniu strechy
- strecha prestala plniť svoju funkciu (pretekanie, vlhnutie)
- vysoké úniky tepla cez strešný plášť
Aké úspory predstavuje výmena strechy za modernú?
Každý človek si pod pojmom moderná strecha predstavuje niečo iné. Výmenou strechy so zastaralou technológiou za novú docielite riešenie Vášho problému a vhodnou údržbou, pravidelnou kontrolou a včasnou a odbornou diagnostikou zamedzíte nadbytočným nákladom.
Všeobecne platí, že niekoľkonásobné lokálne opravy Vás v konečnom dôsledku budú stáť viac ako celková výmena strešného plášťa. Je na Vašom zvážení či chcete riešenie na niekoľko rokov alebo strechu, ktorá vydrží desaťročia.
Inovatívnym a ekologickým riešením modernizácie Vašej strechy je zelená strecha. Medzi jej hlavné výhody patrí ochrana pôvodného strešného plášťa pred priamym slnečným žiarením a zároveň dopomáha udržiavať plynulú konzistenciu krivky prechodu z vlhkého do suchého prostredia a tým zamedzuje náhlym zmenám, ktoré spôsobujú degradáciu materiálu (hydrizolačné materiály poškodzuje najmä striedanie vlhka a sucha a priame slnečné žiarenie).
Zelená strecha slúži aj ako forma tepelnej izolácie a ako zvukotesná zábrana. Silnou stránkou je estetickosť a tiež úspora priestoru na pozemku, využitím zvyčajne nevyužitého strešného priestoru. Tento priestor nám ponúka veľké množstvo možností využitia – terasa, detské ihrisko, oddychová zóna a pod.
Podľa čoho je vhodné zvoliť typ strešnej krytiny?
Je potrebné zvážiť, aké krytiny sú vhodné pre typ strechy, ktorú vlastníte. V prípade, že vlastnítne nehnuteľnosť s plochou strechou, vhodným riešením z finančného hľadiska, funkčnosti a udržateľnosti je voľba asfaltových pásov na báze kaučuku s minerálnym posypom, ktorý slúži ako ochrana pred UV slnečným žiarením a poveternostným vplyvom.
V tomto prípade existuje možnosť jednoduchšej diagnostiky problémového miesta a finančne menej náročnej lokálnej opravy a včasného zachytenia problému, z ktorého by mohla vzniknúť nutnosť výmeny celej krytiny.
Avšak treba si uvedomiť, že technické riešenie každej strechy je iné a jedinečné. To čo je vhodné pre jednu strechu nemusí byť vhodné pre druhú a preto odporúčame sa vždy poradiť s odborníkom, ktorý Vám priblíži výhody a nevýhody daného materiálu a navrhne vhodné technické riešenie. Potom je to už len na Vašom rozhodnutí, ktorý variant si vyberiete.
Spoločnosť GAMAT, s.r.o – špecialisti v oblasti izolácií, hydroizolácií a zateplovaní plochých striech