Výhody zelenej strechy
V dnešnej dobe sa veľa rozpráva o zmene klímy a jej dopadoch na ľudí a prostredie. Zelená strecha je jedným so spôsobov, ako sa adaptovať na teplejšie klimatické podmienky, pretože má mnoho ekologických výhod. Taktiež zlepšuje mikroklímu, ochladzuje prostredie, a tým zabraňuje teplotným extrémom. Vytvára priestor pre život menších živočíchov, čím podporuje biodiverzitu prostredia. Tiež zadržiava dažďovú vodu, ktorá sa následne odparuje späť do prostredia a tým sa udržiava prirodzený vodný cyklus a voda ostáva v krajine. So zadržiavaním vody súvisí aj úspora peňazí na stočnom a odľahčenie stokovej siete.
Zelená strecha však nie je výdobytkom modernej doby, ako by ste si mohli myslieť. Zelené, zatrávnené strechy sa po storočia používali v studenom podnebí na Islande, v Škandinávii či Kanade, kde pomáhali udržiavať vyššiu teplotu v obydlí. Naopak, v teplom podnebí, v Tanzánii, ich využívali ako ochranu pred prehriatím. Tieto izolačné vlastnosti zelených striech sa využívajú aj dnes. Ich výhodou je zvýšenie kvality bývania, pretože osadením zelenej strechy sa zvýšia tepelnoizolačné schopnosti priestorov. Lepšia tepelná izolácia sa zase prejaví na znížení nákladov energie, čo poteší každú peňaženku.
Zelená strecha a jej cena
Aj keď majú prínos pre klímu a aj samotných obyvateľov domov, veľa ľudí odrádza prvotná investícia do realizácie zelenej strechy. Nenechajte sa však odradiť cenou. Prvotná investícia je síce vyššia, je potrebné investovať väčšie finančné prostriedky ako do obyčajnej strechy, náklady sa vám veľmi rýchlo vrátia. V konečnom dôsledku využívaním zelenej strechy peniaze ušetríte. Cena za realizáciu zelenej strechy sa u nás začína od 72€ na m2.
Typy zelenej strechy
Cena zelenej strechy závisí aj od samotného druhu strechy, ktorý chcete využívať. Od typu zelenej strechy závisí aj náročnosť realizácie projektu. Vo všeobecnosti zelené strechy rozdeľujeme na dva typy: extenzívne a intenzívne strechy. Použiť ich môžete ako na rovných strechách, tak aj na šikmých. Aký je medzi nimi rozdiel?
Extenzívna zelená strecha
Extenzívne zelené strechy je najjednoduchší variant zelenej strechy, a využíva sa na miestach, ktoré nie sú bežne prístupné. O extenzívnu zelenú strechu sa totiž netreba starať. Rastliny po vysadení nie je potrebné zalievať, kosiť či hnojiť. Na extenzívnu strechu sa využívajú rastliny, ktoré sú odolné voči extrémnym podmienkam ako je striedanie tepla, sucha a v zimnom období zas mrazu. Najčastejšie sa na zelené strechy používajú trvalky, skalničky, suchomilné rastliny či machy. Obľúbenou rastlinou je rozchodník, ktorý postupne porastie celú plochu strechy a vytvorí tak hustý koberec.
Intenzívna zelená strecha
Intenzívne zelené strechy sa svojím vzhľadom podobajú na vonkajšie parky a záhrady. Sú teda skvelým miestom, kde môžete tráviť voľný čas. Vyznačujú sa rozmanitosťou vegetačných druhov od kvetov, kríkov až po nízke stromy. Pri realizácii takejto strechy však musíte rátať s tým, že sa o ňu bude potrebné starať. Pripravte sa na pravidelné zavlažovanie, hnojenie, či kosenie. Aj keď je s intenzívnou strechou viac práce, čas strávený v príjemnom prostredí vám to vynahradí.
Aby ste boli so zelenou strechou spokojný a mohli si užívať všetky výhody, ktoré tento druh strechy prináša, je potrebná jej kvalitná realizácia. Pre správne uloženie skladby zelenej strechy je potrebný profesionálny prístup majstrov a použitie kvalitných materiálov. Či už si vyberiete intenzívnu alebo extenzívnu zelenú strechu, neváhajte nás kontaktovať, radi vám s realizáciou vašej zelenej strechy pomôžeme.