Nad opravou plochej strechy by ste mali začať uvažovať, ak vám voda začne pretekať do bytu či domu, alebo v prípade viditeľného poškodenia krytiny. Plochá strecha má dlhú životnosť, samozrejme záleží na materiáloch, ktoré na ňu boli použité. V priemere vám vydrží aj niekoľko desaťročí. Avšak, oprave, či už rovnej alebo šikmej strechy, sa raz za čas nevyhnete.
Poškodenie strechy nie je dobré zanedbať a problém treba začať riešiť včas. Malé poškodenia sa totiž dajú jednoduchšie a lacnejšie renovovať, väčšie poškodenia si už vyžadujú viac pozornosti a neraz vedú k nákladnej výmene celej strechy. Je dobré si uvedomiť, že poškodená strecha má vplyv na celú stavbu, a ak jej opravu zanedbáte, môže to dôjsť k pohrome. Taktiež zatekanie strechy môže viesť k vlhnutiu múrov a tvorbe plesní, ktoré sú nebezpečné pre vaše zdravie.
Čo najčastejšie spôsobuje zatekanie plochej strechy?
Neodborná realizácia a nekvalitné materiály
Problém, s ktorým sa pri plochých strechách stretávame najčastejšie je neodborná realizácia a nekvalitné materiály. Pri neodbornej realizácií v kombinácií s nekvalitným materiálom môže dôjsť k zlému vyhotoveniu plochej strechy. V takomto prípade sa zrážková voda môže dostávať cez zle vyhotovené detaily strechy a plochu strechy do skladby strechy a následne spôsobovať zatekanie. Pri použití nekvalitných materiálov na plochých strechách sa stretávame aj s netesnosťou samotného materiálu ktorého kvalita sa priamo odvíja od ceny a skúseností dodávateľa a výrobcu.
Nesprávny návrh skladby a poradia vrstiev
Na plochú strechu môžu byť použité modifikované asfaltové pásy, PVC/TPO fólie, EPDM membrány či striekané hydroizolácie. Tiež sa používajú rôzne skladby strechy, typy montáže a hrúbky strechy. Nesprávne zvolený návrh skladby a poradia vrstiev strechy vám môže priniesť problémy, ktoré budete musieť riešiť dodatočnou opravu či úpravou. Preto je dôležité vybrať si už na začiatku skúsenú firmu a kvalitné materiály.
Nevhodné materiály
Ak sa na strechu použijú nevhodné materiály, ktoré nie sú dostatočne kvalitné, radikálne to zníži životnosť vašej strechy. Pri výbere materiálov sa neoplatí šetriť, pretože je možné, že si v konečnom dôsledku za strechu zaplatíte dvakrát. Pozor si treba dať aj v prípade, že máte kvalitné materiály, ktoré sú však aplikované nesprávnym spôsobom. Nepríjemne vás môže prekvapiť rozlepovanie spojov, či odlepovanie detailov. Kvalitná izolácia plochej strechy je základom.
Nedostatočná starostlivosť
Keď už máte osadenú novú strechu, nezabúdajte na jej údržbu. Pravidelne kontrolujte, či nie sú upchané vpuste a zvody. Ak sa na streche drží voda, nie je to problém. Hydroizolácia však musí byť kvalitne vyhotovená inak môže strecha začať degradovať pri detailoch a v ploche na malých miestach. Malé nedokonalosti sa opravujú jednoduchšie a lacnejšie, a keď prerastú vo väčší problém môže byť neskoro.
Kedy vymeniť a kedy opraviť rovnú strechu?
Ako sme už spomínali strechu netreba meniť hneď, ako zbadáte nejaké poškodenie. Ako sa však rozhodnúť či strechu vymeniť, alebo ju stačí opraviť? Oprava plochej strechy by mala byť zverená do rúk skúseného odborníka. Ten vám bude vedieť najlepšie poradiť či stačí strechu opraviť, alebo je potrebná celá výmena. Taktiež túto opravu zrealizuje.
Vo všeobecnosti však platí, že strechu je rozumné pri degradácií materiálu vymeniť celú, ak sa ale vyskytnú nesúdržné spoje alebo lokálne poškodenia ako praskliny, poškodenia od škodcov alebo mechanické poškodenia postačuje strechu opraviť lokálne.
Nad výmenou celej strechy by ste mali uvažovať aj v prípade, že sa na streche vytvárajú neustále defekty aj napriek predošlým lokálnym opravám, napríklad ak vznikajú vzduchové bubliny, strecha preteká a máte navlhnuté múry, taktiež vtedy, ak máte vysoký únik tepla cez strešný plášť.
Postup pri oprave plochej strechy
Ak sa už potýkate s poškodením strechy, neváhajte nás kontaktovať. Po telefonickej alebo e-mailovej komunikácii si s vami dohodneme obhliadku strechy. Pri obhliadke urobíme diagnostiku stavu strechy a jej správne zameranie. Stav strechy vieme určiť až priamo na mieste, podľa čoho vám vieme poradiť či stačí strechu opraviť, alebo je potrebné ju celú vymeniť.
Ďalším krokom je návrh technického a technologického riešenia, pri ktorom s vami podrobne prejdeme všetky varianty a najvhodnejšie riešenia. Po spoločnej dohode urobíme návrh vypracovania technického riešenia, ktorý vám zašleme mailom. Po vašom kladnom vyjadrení o návrhu, prechádzame k samotnej realizácii. Opravená alebo vymenená strecha vám bude naďalej slúžiť niekoľko dekád.