Zelená strecha je nielen krásna ale aj užitočná. Výrazne reguluje teplotu vo vnútri objektu. Podľa správy, ktorú publikoval Národný výskumný ústav v Kanade, potreba používania klimatizácie je až o 75 % nižšia, keď má dom zelenú strechu. Vrstvy zelenej strechy chránia hydroizoláciu pred veľkými tepelnými výkyvmi, ale aj pred mechanickým poškodením. Rastliny na streche zachytávajú prach a škodlivé látky v ovzduší. Sú vynikajúce v tlmení hluku. V lete zelená strecha zadrží 70-90 % všetkých zrážok. V zime je to približne 40 %. Rozsiahle plochy pokryté širokou škálou vegetácie poskytujú domov mikroorganizmom, bezstavovcom, drobnému hmyzu a vtákom. Zelená strecha môže byť veľkým plusom pri predaji domu, bytov v bytovom dome, pri prenájme bytov, alebo obchodných priestorov.

Prečítajte si tiež článok o zelených strechách na stavebnom portáli DAIBAU https://www.daibau.sk/clanok/376/zelene_strechy#mcetoc_1f8uubvqaf

EXTENZÍVNA ZELENÁ STRECHA

Veľkým pozitívom extenzívnej zelenej strechy je bezúdržbovosť.

Po vysadení rastlín nie je potrebné pravidelné zavlažovanie, kosenie, strihanie ani hnojenie. 

Na povrch strechy sa vysádzajú rastliny, ktoré sú odolné voči extrémnym podmienkam ako napríklad: striedanie tepla, sucha a mrazu.

Najčastejšie sa na vysádzanie používajú rastlinky zvané rozchodníky. Tieto rastlinky postupne porastú celú plochu a vytvoria hustý koberec.

Najviac využívanou variantov pri extenzívnych zelených strechách sa používa 8 až 10 cm vrstva strešného substrátu. Pri plnom nasiaknutí vodou zaťaží strechu do 120kgm2

INTENZÍVNA ZELENÁ STRECHA

Je najvhodnejšou voľbou ak plánujete tráviť čas práve v nej. Vyznačuje sa rozmanitosťou druhov. Podľa toho akú hrúbku substrátu si zvolíte také typy rastlín môžete na streche pestovať.

Najčastejšie sa na pokrytie strechy používa trávnik.

Pri tejto variante výška substrátu nemôže byť menšia ako 20 cm. Na substrát sa vysadia pred pestované koberce. Po dokončení si môžete začať užívať záhradu.

Pre tento typ strechy je dôležitá pravidelná údržba – kosenie, hnojenie, zavlažovanie. Pri intenzívnej zelenej streche je potrebné rátať s hmotnosťou celej skladby cca 300kg/m2

STREŠNÁ ZÁHRADA

Najzaujímavejšou ale aj najnáročnejšou formou intenzívnej zelenej strechy je strešná záhrada. Môžu sa v nej nachádzať menšie stromy, kry a okrasné kvety.

Strešná záhrada sa dá samozrejme použiť aj na pestovanie ovocia a zeleniny.

Je to skvelé miesto na oddych a načerpanie nových síl najmä v hektických mestách.

Prírodné prostredie blahodárne vplýva na náš organizmus či už fyzicky alebo psychicky.

Loading