Neviete akú hydroizoláciu zvoliť? Prečítajte si článok o výhodách a nevýhodách hydroizolačných materiálov na stavebnom portáli DAIBAU. Kliknite sem pre viac informácií.

ČO SÚ HYDROIZOLAČNÉ FÓLIE?

  • Hydroizolačná fólia je jednovrstvová vodotesná membrána s výstužou alebo bez výstuže. Je vyrobená na báze plastomérov a elastomérov a sú s ňou spojené procesy odborne nazývané kalandrovanie, extrudovanie a mazanie.
  • Fólia je pri výrobe spájaná rôznymi technikami buď horúcim vzduchom alebo pomocou obojstranne lepiacej pásky. Pri izolovaní strechy postačí položiť jednu vrstvu fólie, ktorú mechanicky kotvíme k ploche strechy. Fólia je elastická, odolná voči ozónu a UV žiareniu. Je dobre tvarovatelná, odolná proti prerasteniu koreňov, kyslým dažďom aj prelietavému ohňu.
  • Jej výhodou je tiež nízka hmotnosť, minimálna údržba, spájanie presahov bez použitia ohňa a možnosť aplikovať ju na všetky sklony strechy.
  • Nevýhodou je náchylnosť k mechanickému poškodeniu, k prepáleniu a plošné zmeny.

AKÉ TYPY FÓLIÍ EXISTUJÚ?

polymérové z mäkčeného PVC
elastomérové z vinyl-acetát-etylénu
vystužené z polyetylén-chloridu
nevystužené z polyolefínov
s ochrannou vrstvou z polyizobutylénu
bez ochrannej vrstvy z kombinovaných kaučukov
monolitické z etylén-propylén-monoméru

FÓLIE Z MÄKČENÉHO PVC (mPVC)

  • Najrozšírenejším typom fólií v Európe sú fólie z PVC, ktoré sa najprv vyrábali bez akejkoľvek výstuže. Nároky na dimenzionálnu stabilitu však donútili výrobcov štruktúru fólií posilniť. Fólie sa totiž používajú aj ako výstelka hydraulických stavieb a tunelov.
  • Materiál PVC je v podstate tvorený uhľovodíkovými reťazcami, na ktorých sú atómy chlóru zabezpečujúce UV stabilitu. K tomuto spojeniu sa ešte pridávajú ďalšie UV stabilizátory, fungicídy a pigmenty.
  • Fólie z PVC sa zvyčajne vyrábajú v hrúbkach 1,2 – 2,4 mm, výnimočne až 3 mm. Pri aplikácií sa spájajú teplovzdušným zváraním alebo špeciálnymi lepidlami na báze PVC (napr. tetrahydrofuran, a pod.).

NEVÝHODA ZMÄKČOVADIEL

Najrozšírenejšie fólie z PVC obsahujú monomérické zmäkčovadlá, tie sa však z fólie postupne uvoľňujú. Proces uvoľňovania sa navyše výrazne zrýchli, ak je fólia položená na akomkoľvek polystyrénovom alebo asfaltovom páse či nátere. Fólia následkom tohto procesu neskôr stráca pružnosť a krehne. Uvoľňujúce sa zmäkčovadlá navyše narúšajú chemickú štruktúru polystyrénu a rozpúšťajú asfalt. PVC fólia preto musí byť oddelená od týchto materiálov, najčastejšie geotextíliou. Moderným prostriedkom na odstránenie tohto problému sú stále častejšie používané polymerické zmäkčovadlá, ktoré z fólie neunikajú, alebo sa uvoľňujú v menšom množstve a dlhodobejšie. Fólie s takýmto typom zmäkčovadiel môžu byť v priamom kontakte s polystyrénmi aj s asfaltovými výrobkami.

TYPY PVC FÓLIÍ

  • nevystužené
  • vystužené skleným rúnom
  • vystužené polyesterovou mriežkovou tkaninou